Obrona konieczna - pałka
fot.unsplash.com

W poprzednim artykule z serii, która wytłumaczy ci jak skutecznie obronić się przed napastnikiem, pod tytułem ”Obrona konieczna w Polsce, czym możesz się bronić?„. W poprzednim artykule z tej serii opisywaliśmy jak skutecznie można się bronić używając do tego siły fizycznej. Zachęcamy do jego lektury. W tym artykule przedstawimy wszystkie za i przeciw użycia pałki jako narzędzia służącego do obrony koniecznej. W następnym artykule Opiszemy wszystkie plusy i minusy użytkowania chemicznych środków obezwładniających, w celu odparcia ataku.

Poniżej przedstawiamy listę dostępnych środków które mogą posłużyć nam do samoobrony w celu odparcia zamachu na nasze życie lub zdrowie, a także na życie i zdrowie osób postronnych. Sam wybierz który będzie najbardziej Ci odpowiadał pod kątem wygody i kosztów użytkowania:

  • Siła fizyczna – w tym techniki Ataku, Obrony, Obezwładniania i Chwytów transportowych;
  • Pałkaw tym pałka teleskopowa i pałka z poprzecznym uchwytem typu tonfa;
  • Chemiczne środki obezwładniające – w tym ręczne miotacze pieprzu i gazu;
  • Pistolety Gazowe – w tym pistolety na kule gumowe z pieprzem oraz pistolety hukowe;
  • Kubotanyw tym wszystkie możliwe kubotany w postaci breloków i długopisów;
  • Paralizatory – w tym przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej;
  • Odstraszaczew tym alarmy akustyczne;

Jaką taktykę obrać broniąc się przy użyciu Pałki?

Wiele osób uważa za podstawową metodę obrony swoje umiejętności walki wręcz. Niektórzy dodatkowo pragną połączyć je z tak zwaną bronią białą, którą są na przykład pałki. Liczne techniki ze sztuk walki, przewidują treningi z takimi narzędziami. Pałki są bardzo poręcznymi narzędziami w obronie koniecznej ponieważ możemy nimi wykonywać: 

Obrona konieczna - pałka
fot.unsplash.com

Uderzenia:

Uderzenia, które są w stanie skutecznie ogłuszyć przeciwnika przy celowanym ciosie wymierzonym w głowę, należy jednak pamiętać, że zbyt mocne uderzenie w głowę lub nawet wykonane z umiarkowaną siłą ale w miejsca wrażliwe których na głowie nie brakuje może spowodować lekki, średni lub ciężki uszczerbek na zdrowiu naszego oponenta a nawet doprowadzić do jego śmierci. A to z kolei niechybnie doprowadzi osobę broniącą się do prokuratury z zarzutami z odpowiedniego artykułu kodeksu karnego. Dlatego też zaleca się zadawać uderzenia w miejsca osłonięte przez mięśnie, na przykład uda czy ramiona. Przy odpowiedniej sile jesteśmy w stanie jednym ciosem złamać kość udową czy ramieniową co skutecznie unieszkodliwi naszego oponenta w walce. Należy jednak ponad wszystko pamiętać, że nasze narzędzie powinno służyć nam tylko do obrony koniecznej, a nie do ataku na drugą osobę nawet jeśli ta zaatakowała nas pierwsza.

Bloki:

Jeśli przeciwnik uderza w nas z dość dużą siłą odpowiednie zablokowanie jego ciosu może nabawić mu niemałych problemów, i zniechęcić go do dalszej walki. Obicia nadgarstków są pewne tak samo jeśli chodzi o łokcie. W przypadku atakowania kopnięciem istnieje duże prawdopodobieństwo na złamanie kości śródstopia lub kości piszczelowej. Dodatkowo jeśli przeciwnik ma w swoim zanadrzu przedmiot który wydłuża zasięg jego ramion a przy okazji jest wykonany z twardego materiału to blok pałką jest jedyną szansą na zablokowanie uderzenia i nienarażenie siebie samego na uszczerbek na zdrowiu.

Obrona konieczna - pałka
fot.unsplash.com

Dźwignie:

Jeśli doprowadzimy do sytuacji gdy znajdujemy się z przeciwnikiem w tak zwanym klinczu możemy wykorzystać naszą broń do wykonania dźwigni na jego kończynach w ekstremalnych sytuacjach dopuszczalne jest nawet założenie duszenia. Jednak należy pamiętać o tym, że pałka nie sprawdzi się jako narzędzie do wykonywania uderzeń i ciosów jeśli dystans pomiędzy nami a naszym przeciwnikiem nie będzie na tyle duży, by wykorzystać jej pełny zakres ruchu a przez to nadać jej odpowiednią energię kinetyczną.

To tylko część metod pomagających odeprzeć atak. Rodzajów pałek znamy wiele. Jednak w ostatnim czasie szczególnie popularne są modele teleskopowe i z poprzecznym uchwytem pałki typu tonfa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here