przekładanie komunikacji zbiorowej nad indywidualną
fot.unsplash.com

W poniższej serii artykułów pod tytułem ”Jak żyć ekologicznie w dzisiejszym czasach?” postaramy się odpowiedzieć na kilka zagadnień dotyczących tego tematu. W tym już piątym artykule z tej serii przyjrzymy się dokładnie w jaki sposób możesz skorzystać na użytkowaniu komunikacji zbiorowej odrzucając jednocześnie komunikację indywidualną. Jest to już ostatni artykuł z tej serii, zachęcamy do przeczytania poprzedniego artykułu w którym przedstawiliśmy propozycje gotowych rozwiązań które pozwolą ci pochylić się nad problemem segregacji odpadów na metal, plastik, szkło i odpady bio

Bycie ekologicznym nie zawsze będzie wiązało się z radykalnymi zmianami swoich nawyków. Nie oznacza też zwiększenia wydatków, które skutecznie uszczuplą twój portfel. Poniżej przedstawimy ci kilka dobrych sposobów, by zacząć dbać o swoje środowisko. Nie musisz stosować wszystkich zmian odrazu ale miej na uwadze, że nawet drobna zmiana podreperuje zdrowie naszej planety. Oto tematy nad którymi możesz się pochylić:

przekładanie komunikacji zbiorowej nad indywidualną
fot.unsplash.com

Dlaczego warto podróżować komunikacją zbiorową?

W większości dużych miast w Polsce oraz w krajach wysoko rozwiniętych w godzinach szczytu ciężko przenieść się z miejsca na miejsce samochodem. Generuje to masę problemów dla nas samych oraz dla naszej gospodarki w kontekście kraju w którym żyjemy. Oto kilka z problemów nad którymi warto się pochylić jeśli zastanawiamy się jaki środek transportu mamy wybrać:

– Utrata ogromnych nakładów czasu które moglibyśmy zainwestować w inne czynności. Spowodowana staniem w korkach które są wygenerowane przez zbyt dużą ilość pojazdów na nieprzystosowanej do tego infrastrukturze drogowej.

– Uszczerbek na naszym zdrowiu psychicznym kiedy wyklinamy na innych kierowców w korku zarzucając im brak umiejętności prowadzenia pojazdu. Dużo lepiej by jedna osoba miała tego typu problem gdy transportuje trzydziestu pasażerów, może to być na przykład kierowca autobusu. Co więcej, gdyby zamiast nawet piętnastu samochodów, postawić jeden autobus to problem korków w ruchliwych częściach miast poprostu by zniknął.

– Obciążenie dróg samochodami osobowymi powoduje szybsze ich zużycie co za tym idzie tracimy także gotówkę z naszych portfeli a jest to sprawa która dla wszystkich nas ma ogromne znaczenie. Komunikacja miejska poprostu się opłaca nam wszystkim.

– Kolejny aspekt ekonomiczny to szybsze zużywanie się dróg to większe koszta dla budżetu państwa ponieważ częste remonty dróg wpływają na wyższe podatki które musimy płacić na ich utrzymanie w dobrym stanie.

– Większa ilość pojazdów na drogach wpłynie także na  wpływa na zwiększenie hałasu, który jest dla nas wysoce uciążliwy we wszystkich porach dnia i nocy 

– Jednak najważniejszą kwestią jest zanieczyszczenie naszego środowiska przez pojazdy które wydalają z siebie spaliny, tym samym zwiększając emisję szkodliwych substancji do powietrza którym oddychamy. Wybierając komunikację miejską chronimy zdrowie nas i naszych bliskich.

przekładanie komunikacji zbiorowej nad indywidualną
fot.unsplash.com

Co możemy zrobić, by zapobiec wyżej wymienionym zagrożeniom?

Wybranie komunikacji miejskiej może okazać się zbawiennym rozwiązaniem dla nas oraz dla naszej całej planety, nie mówiąc już nawet o przyszłych pokoleniach które będą musiały na niej egzystować, o ile będzie to oczywiście możliwe. Podróżowanie komunikacją miejską to zalety i wady. Olbrzymim plusem będzie na pewno cena. Nie jest to nic odkrywczego, że bardzo tanio można przejechać z punktu A do B wykorzystując do tego metro, tramwaj czy autobus. Natomiast w dużych ośrodkach miejskich jak Warszawa jest to zdecydowanie kluczowe dla mieszkańców. Mniejsza podatność na korki, a to z tego powodu, że w miastach pojawiają się coraz liczniejsze bus pasy, czyli wydzielone miejsca, po których mogą poruszać się tylko autobusy czy taksówki. Kiedy więc auta stoją w korku, autobus szybko omija ten zator.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here