Obrona konieczna - siła fizyczna
fot.unsplash.com

W poprzednim artykule z serii, która wytłumaczy ci jak skutecznie obronić się przed napastnikiem, pod tytułem ”Obrona konieczna w Polsce, czym możesz się bronić?„. Opisywaliśmy jak sprawa obrony koniecznej wygląda w Polsce pod kątem prawnym. Jakich zachowań należy unikać, a jakie są wskazane, aby czyn przez nas dokonany, zakwalifikowany mógł być jako obrona konieczna. W tym artykule przedstawimy wszystkie za i przeciw użycia siły fizycznej jako narzędzia służącego do obrony koniecznej. W następnym artykule opiszemy wszystkie plusy i minusy użytkowania pałki, w celu odparcia ataku.

Obrona konieczna - siła fizyczna
fot.unsplash.com

Poniżej przedstawiamy listę dostępnych środków które mogą posłużyć nam do samoobrony w celu odparcia zamachu na nasze życie lub zdrowie, a także na życie i zdrowie osób postronnych. Sam wybierz który będzie najbardziej Ci odpowiadał pod kątem wygody i kosztów użytkowania:

  • Siła fizyczna – w tym techniki Ataku, Obrony, Obezwładniania i Chwytów transportowych;
  • Pałkaw tym pałka teleskopowa i pałka z poprzecznym uchwytem typu tonfa;
  • Chemiczne środki obezwładniające – w tym ręczne miotacze pieprzu i gazu;
  • Pistolety Gazowe – w tym pistolety na kule gumowe z pieprzem oraz pistolety hukowe;
  • Kubotanyw tym wszystkie możliwe kubotany w postaci breloków i długopisów;
  • Paralizatory – w tym przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej;
  • Odstraszaczew tym alarmy akustyczne;

Jak skutecznie obronić się przed napastnikiem używając siły fizycznej?

Trening sztuk walki to absolutny niezbędnik jeśli mowa o sprawnym posługiwaniu się siłą fizyczną podczas obrony przed atakującym nas drugim człowiekiem. Sposoby walki wręcz pozwalają obronić się przed napastnikiem. Oczywiście może i nie zawsze, a także nie wszędzie, ale na pewno ułatwiają przetrwanie w starciu. Większość osób swoją wiedzę o sztukach walki opiera na filmach, grach wideo i walkach na galach MMA. Tymczasem realna walka ma zupełnie inną specyfikę niż to, co możemy ujrzeć na ekranach naszych telewizorów i komputerów. Na ulicy nie ma żadnego sędziego pilnującego czystości walki. Bohater filmu może sam poradzić sobie z wieloma uczestnikami, którzy też nierzadko są uzbrojeni po zęby.

Obrona konieczna - siła fizyczna
fot.unsplash.com

Sztuki walki które zapewnią nam przewagę podczas obrony przy użyciu siły fizycznej

Kung-fu

Jest to kunszt walki wywodzący się z chin, który w Zachodniej części świata zyskał popularność dzięki produkcją filmowym z udziałem Bruce’a Lee. Wyróżnia się 3 miejsca, które wpłynęły na ukształtowanie się najważniejszych modelów walki kung-fu

  1. Klasztor Szaolin
  2. Klasztor Wudang 
  3. Ośrodek Emei w prowincji Syczuan

Bazowe dla kung-fu style walki odwzorowują ruchy dzikich zwierząt takich jak

– Lampart ta technika bazuję na zwiększaniu swojej siły w walce

– Wąż ta technika opiera się na zwinności i duchowej energii chi

– Żuraw ta technika zmusza nas do wzmocnienia ścięgien oraz całego układu nerwowego

– Tygrys ta technika ma na celu rozwinięcie układu kostnego

Tai-chi

To kolejna sztuka walki mająca swe korzenie w Chinach. Tai-chi dla wielu mieszkańców azjatyckich krajów nie będzie kojarzone z walką lecz z gimnastyką pozwalającą zachować dobrą kondycję fizyczną oraz medytacją dającą duchowe oczyszczenie. Ruchy wykonywane podczas treningu tai-chi przypominają figury walczących zawodników. Najczęściej tego typu trening odbywa się bez pomocy sparing partnera i w wolnym tempie. Niektórzy mentorzy Tai-chi zalecają, aby wizualizować sobie przeciwnika, z którym chcemy stoczyć pojedynek. Ideą ćwiczeń jest utrzymanie ciała w dobrej kondycji fizycznej tak, aby zachować harmonię między duszą i ciałem.

Aikido

To jedna z najbardziej uduchowionych sztuk walki w przeciwieństwie do dwóch poprzednich ta nie pochodzi z chin a z Japonii. W tej technice liczy się odpowiednia synchronizacja ruchu naszego całego ciała i wszystkich kończyn z oddechem w celu wydobycia wewnętrznej energii ki. Osoba ćwicząca ki ma w sobie spokój, skupienie, świadomość ciała, wyczucie czasu i całkowitą kontrolę nad ruchami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here