metoda kopertowa
fot.unsplash.com

Czas na oszczędzanie! Oszczędzanie to kluczowy element w walce z długami, w odkładaniu finansów na wakacje, wkład własny do kredytu, wesele czy ślub. Istnieje wiele metod oszczędzania, musisz samodzielnie wybrać tę, którą będzie dla ciebie najlepsza. W końcu nie chodzi o to, abyś musiała się męczyć czy kombinować, a w rezultacie całkowicie z tego rezygnować. Dziś przedstawiamy ci metodę kopertową – na czym ona polega i jak wprowadzić ją w życie? Odpowiadamy!

Na czym polega metoda kopertowa?

Metoda kopertowa będzie idealna dla osób, które wolą gotówkę, niż kartę w banku typu visa czy kredytową. Tak naprawdę musisz zacząć od wybrania się do supermarketu i zakupienia minimum 5 kopert. Następnie na każdej kopercie, markerem oznaczasz daną kategorię jak np.

  • rachunki;
  • czynsz;
  • paliwo;
  • jedzenie + napoje;
  • przyjemności;

Idea jest bardzo prosta. Każdego miesiąca, po wypłacie, odkładasz do koperty określoną kwotę. Jeśli czynsz to 350 złotych to tyle odkładasz do koperty z tym napisem, na rachunki idzie np. 300 złotych – tyle odkładasz, paliwo 500 zł, jedzenie 1000 złotych, a przyjemności 800 złotych. To, co ci zostanie idzie tak naprawdę do przysłowiowej skarpety, to są właśnie twoje oszczędności. Jeśli na jedzenie przeznaczysz 800 złotych, a nie 1000 złotych, jak zaplanowałaś wcześniej, odkładasz kolejne 200 złotych do skarpety. Kwota ta nie przechodzi na kolejny miesiąc.

metoda kopertowa
fot.unsplash.com

Plusy i minusy metody kopertowej

Każde rozwiązanie, każda metoda, każdy sposób ma swoje zarówno plusy, jak i minusy. Tak samo jest w przypadku metody kopertowej. Kiedy się to sprawdza, a kiedy nie?

Plusy metody kopertowej:

  • brak przekraczania budżetu;
  • brak konieczności „latania” do banku czy wpłatomatu (jeśli dostajesz wypłatę np. w gotówce);
  • metoda dla osób bardziej staroświeckich, które nie lubią się z bankami i kredytami;

Minusy metody kopertowej:

  • brak możliwości nagięcia budżetu w razie pomyłki (jeśli w sklepie przypomni ci się, że miałeś kupić wino z kategorii „przyjemności” powinieneś pobiec do domu po odpowiednią kopertę);
  • wiele osób boi się, trzymania dużych kwot w gotówce w domu (wtedy można zainwestować kilkaset złotych w sejf);
  • jeśli opłacasz rachunki internetowo, musisz udać się do bankomatu z kopertą;
  • należałoby dodatkowo spisywać każdy wydatek i sumować wydatki pod koniec tygodnia czy miesiąca;

Co jest lepsze – pieniądze w gotówce czy na karcie?

Z pewnością zastanawiasz się co w takim razie jest lepsze? Gotówka? Karta? Oba na raz? Wiele osób uważa, że karta to więcej wydatków, ale wcale nie musi tak być. Z pewnością nie raz płaciłeś już zarówno kartą, jak i gotówką. Karta ma ten plus, że przy pomocy aplikacji bankowej w każdym miejscu i czasie, możesz sprawdzić swój stan konta. Wystarczy ci tak naprawdę dostęp do internetu. Większość banków na aplikacji czy stronie internetowej posiada także dostęp do innych informacji, jak miesięczne wydatki czy kategorie tych wydatków (paliwo, zakupy, mieszkanie, bank). Oczywiście, nie można tego porównać do prawdziwego prowadzenia budżetu domowego, ponieważ aplikacja z automatu każdą płatność na stacji benzynowej kwalifikuje, jako paliwo, a każdą płatność np. w Biedronce, jako zakupy spożywcze, mimo że na stacji mogłeś kupić np. papierosy i napój, a w biedronce kosmetyki, chemie, patelnię czy alkohol.

metoda kopertowa
fot.unsplash.com

Gotówka ma swoje minusy. Przede wszystkim zajmuje sporo miejsca, twój portfel jest ciężki, z czasem puszcza suwak czy guzik i kończy się to tak, że drobne masz w samochodzie, na dnie torebki, w kurtce, bluzie czy spodniach. Przy gotówce problematyczne jest także przeliczanie jej, co jakiś czas. Jesteś w sklepie i chcesz kupić dywanik łazienkowy? Musisz wyciągnąć wszystko z portfela i na oczach  ludzi przeliczyć ile masz. Dla wielu osób będzie to stres i nawet powód do wstydu. Również wiele osób uznaje, że gotówka jest lepsza, bo można ją podzielić właśnie np. przy pomocy metody kopertowej, a na dodatek nie masz ryzyka, że wydasz więcej niż posiadasz, co dzieje się np. przy korzystaniu z karty kredytowej. Można więc powiedzieć, że gotówka nie generuje długów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here