Jak żyć bardziej ekologicznie
fot.unsplash.com

Bycie bardziej „eko” to często nasze postanowienie czy na nowy rok czy nawet na następne zakupy. Zastanów się, ile rzeczy kupuje się w plastikowych opakowaniach. Każdy mebel, każda szafka, prawie każdy produkt, który jemy. Doszło już do momentu, w którym nawet marchewki pakowane są w plastikowe opakowania. Plastik potrzebuje od 100 do tysiąca lat, aby się rozłożyć. Głupia foliowa reklamówka może potrzebować aż 300 lat na rozpad, a plastikowa butelka to okres sięgający nawet 500 lat! Czas to zmienić!

Czy bycie eko jest drogie?

Wiele osób uważa, że bycie eko, życie w zgodzie z ekologią jest drogie. Podobne podejście mamy w przypadku bycia wegetarianinem czy weganem. Na szczęście rzeczywistość jest kompletnie inna. Faktycznie, niektóre ekologiczne produkty kosztują więcej. To tyczy się np. szczoteczek do zębów z bambusa czy szklanych lub metalowych słomek do napojów. Słomka to koszt około 5 złotych za jedną sztukę, a szczoteczka kosztuje około 10-15 złotych za sztukę. W tym samym czasie opakowanie plastikowych słomek to koszt 5 złotych, a komplet dwóch plastikowych szczoteczek to 6-7 złotych. Oczywiście te różnice nie są kolosalne. Szczoteczka z bambusa faktycznie się rozłoży, w przeciwieństwie do szczoteczki plastikowej, jednak zarówno jedną, jak i drugą, należy co jakiś czas wymieniać. Szklana słomka posłuży ci znacznie dłużej, niż ta plastikowa jednorazowa, więc finalnie, mimo że wydajesz więcej to i tak oszczędzasz.

Jak żyć bardziej ekologicznie
fot.unsplash.com

Życie w zgodzie z ekologią może być darmowe!

Bycie „eko” to nie tylko kupowanie produktów z bambusa czy tych z naklejką „eko”. Życie w zgodzie z ekologią może być całkowicie darmowe. Zastanów się najpierw, za co płacisz albo raczej za jaki plastik płacisz. Czy naprawdę warzywa i owoce muszą być w folii? Nie możesz wziąć ich luzem? W końcu i tak musisz je dokładnie umyć w domu, więc co za różnica? Nie mów, że nie masz w domu reklamówki plastikowej, wypełnionej innymi plastikowymi reklamówkami? Wrzuć je do samochodu, daj na przedpokoju. Po prostu weź je ze sobą.

Jeśli nie masz plastikowych toreb w domu, użyj innych lub zrób je samodzielnie. Znajdź stare koszulki, których już nie nosisz i zamień je w torby. Nie potrzebujesz do tego żadnych igieł, nici czy maszyn do życia, a jedynie koszulki i nożyczek. Dodatkowo jest to tak proste, że aż grzech z tego nie skorzystać.

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/ZCCnykGr8Yo” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

Jak żyć w zgodzie z ekologią?

Jeśli chcesz żyć w zgodzie z ekologią zastanów się najpierw, które płaszczyzny twojego życia wymagają poprawy, później określ plan działania, czyli co chcesz właściwie zrobić, aby tę sytuację poprawić i po prostu, zacznij to robić. Mamy dla ciebie kilka wskazówek.

  1. Marnujesz żywność? Zacznij planować posiłki na cały tydzień, przeglądaj gazetki promocyjne. Stwórz listę zakupów tylko z tych produktów, które potrzebujesz, aby stworzyć dania z jadłospisu. Nie kupuj nic innego. Nadmiar produktów spożywczych – zamróź.
  2. Oszczędzaj na rachunkach. Wymień sprzęty na te energooszczędne, zamontuj żarówki LEDowe. Jeśli lubisz, wieczorem zamiast małej lampki – zapal świeczkę. Nie tylko jest to bardziej ekologiczne, ale i nada fajny klimat.
  3. Kupuj w lumpeksach! Jest to nie tylko ogromna oszczędność, a zarazem porzucenie fast fashion na rzecz slow fashion, ale i świetny sposób na bycie bardziej oryginalnym. Szansa, że spotkasz kogoś w takiej samej koszulce, drastycznie spada do zera, a na dodatek możesz pozwolić sobie na szalony haul zakupowy, za 1/5 ceny, którą dałabyś w sieciówkach.
  4. Stwórz własne środki czystości! Zamiast kupować inny płyn do łazienki, inny do kuchni, inny do kurzu, a jeszcze inny do toalety. Kup ocet w szklanej butelce, sodę oczyszczoną zapakowaną w kilogramowe, papierowe opakowania i odkręć kran. Mieszanka woda+ocet+soda oczyszczona, poradzi sobie z największym brudem. Tanio, a ekologicznie.
Jak żyć bardziej ekologicznie
fot.unsplash.com

Zapraszamy także na inne artykuły, w których skupimy się na bardziej konkretnych, niż ogólnikowych poradach:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here