Wiele kobiet zna ten ból. Myjesz włosy wieczorem, idziesz spać, wstajesz rano, szykujesz się do pracy, łapiesz taksówkę, idziesz na autobus czy wsiadasz do auta. Docierasz na miejsce, pracujesz, wracasz do domu, wchodzisz po schodach, ściągasz kurtkę, witasz się z psem czy kotem, patrzysz w lustro i myślisz „o matko … czy ja cały dzień miałam takie tłuste włosy? Jak to się stało?”. Znasz ten scenariusz? Mamy rozwiązanie!
Obalamy mity odnośnie przetłuszczania się włosów
Często z powodu przetłuszczających się włosów musimy, a właściwie zostajemy zmuszeni do mycia ich codziennie, a w skrajnych przypadkach nawet dwa razy w ciągu dnia. Gdy dzielimy się tym problemem z kimkolwiek, dostajemy złote rady. Te złote rady to najczęściej: „Przestań myć włosy codziennie, bo je wykończysz! Wszystkie ci wypadną!” lub „Spróbuj ich nie myć, najlepiej kilka dni czy tygodni. Serio, moja ciocia tak robiła i jej pomogło”. Niestety ani pierwsza informacja, ani druga – nie jest prawdziwa.
Jak wspominaliśmy w artykule pod tytułem „Jaki szampon wybrać?” nie liczy się to, ile razy myjesz włosy, liczy się kosmetyk, którego używasz w tym celu. Nie ma nic złego w codziennym myciu, o ile robisz to delikatnym szamponem. [Zerknij na nasze propozycje delikatnych szamponów]. Nie ma także nic złego w używaniu tzw. rypacza do mycia skóry głowy raz lub dwa razy w tygodniu. [Zerknij na nasze propozycje mocnych szamponów].
Powody nadmiernego przetłuszczania się włosów
Powodów nadmiernego przetłuszczania się włosów jest wiele: stres, nieodpowiednia pielęgnacja, przegrzewanie skóry głowy. Tak się dzieje ponieważ przetłuszczająca się skóra głowy to efekt nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Podłoże tego problemu to najczęściej hormony lub uwarunkowania genetyczne.
Jak poradzić sobie z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów?
Teraz gdy wiesz już, co może być powodem nadmiernie przetłuszczających się włosów czas zastanowić się, jak można temu zaradzić i jakie kroki podjąć, aby było lepiej.
Zmień szampon z mocnego na łagodny
Ta rada ma chyba największe znaczenie. Unikaj szamponów z SLS. Stosuj delikatne szampony i nakładaj je WYŁĄCZNIE na skórę głowy, nie na całe włosy. Nie ufaj w tej kwestii reklamom. Wcale nie potrzebujesz ogromnej ilości piany i ogromnej ilości szamponu. Nie myj końcówek, nie myj środkowej części włosów, jedynie skórę głowy.
Spróbuj peelingów
Peeling stosujemy zazwyczaj na twarz, aby pozbyć się martwego naskórka, ale to nie jedyna jego funkcja. Co prawda na głowę użyjemy innego produktu, ale konsystencja jest taka sama. Pamiętaj jednak, że zasada tyczy się zarówno głowy, jak i twarzy – nie przesadzaj z peelingiem. Wykonuj go maksymalnie raz w tygodniu i nie nadużywaj. Peeling możesz kupić np. w Rossmannie. My polecamy firmę ONLYBIO Hair Balance i ich peeling do skóry głowy. Oryginalna cena to 22,99 złotych, ale obecnie możesz dostać go w promocji za jedyne 16,49 złotych.
Olejowanie
O olejowaniu pisaliśmy już osobny artykuł, do którego zapraszamy cię po więcej, szczegółowych informacji, natomiast regularne olejowanie skóry głowy może faktycznie przynieść spore efekty. Olej działa kojąco i łagodząco, a na dodatek zmniejsza znacząco produkcję sebum.
Rozwodnienie szamponu
Jeśli mimo tego, że wybrałaś delikatny szampon, wciąż czujesz, że jest on za mocny – rozcieńcz go. Najlepiej zrobić to przed każdym myciem, a nie bawić się w przelewanie z butelki do butelki. Weź do łazienki pudełko np. takie stare śniadaniowe czy po lodach.
Przed każdym myciem wlej tam odrobinę szamponu, a później ciepłej wody. Wymieszaj, aż do uzyskania piany i myj skórę głowy właśnie tą pianką.
Susz włosy
Suszenie włosów często wydaje nam się złe i okropne, ale wcale nie musi tak być, o ile robisz to z głową. Po umyciu wysusz swoje włosy letnim powietrzem, ale wyłącznie przy skórze głowy, resztę (jeśli możesz) pozostaw do wyschnięcia. Nie używaj także turbanów z ręczników to bardzo niszczy włosy.