Jak być bardziej zorganizowanym
fot.unsplash.com

Organizacja to coś, co wymaga pracy, ale finalnie, sprawia, że nasze życie staje się znacznie lepsze. Zarządzanie czasem, choć wcale nie jest łatwe, może sprawić nam finalnie wiele frajdy. Rzeczy, które lubimy robić, ale z których rezygnujemy na rzecz np. zarabiania pieniędzy czy rozwijania się w swojej branży, finalnie mogą nas wyjść na plus. Dlaczego? Zamiast poświęcać czas na oglądanie telewizji i programów podróżniczych, zacznij zarabiać i sam wybierz się w taką podróż. Tego nie osiągniesz jednak bez odpowiedniej organizacji. Jak być bardziej zorganizowanym? Odpowiadamy!

„Niektórzy ludzie odczuwają niezrozumiały dla nich dyskomfort. Po prostu nie wiedzą, co powinni robić, co chcą robić i co właściwie robią obecnie. Przeżywają dylemat. Czują się tak winni z powodu tego, czego nie robią, że nie potrafią się cieszyć tym, co robią.” – Stephen R. Covey, Najpierw rzeczy najważniejsze

„Organizacja czasu wymaga od Ciebie Trzech S: samodyscypliny, samorozwoju i samokontroli”

Brian Tracy to kanadyjski twórca e-booków z dziedziny rozwoju osobistego i psychologi sukcesu. Pomógł już wielu osobom. Mówi on wprost – „Organizacja czasu wymaga od Ciebie Trzech S: samodyscypliny, samorozwoju i samokontroli”. Taką zasadą warto się kierować. Zasada „Trzech S” ma bowiem wiele sensu i sprawdzi się, niezależnie od tego gdzie pracujesz, ile masz lat, ile czasu wolnego czy ile masz pieniędzy na koncie. Zacznij więc od analizy. Zastanów się, co chcesz poprawić, co w twoim życiu wymaga większej organizacji.

Pomysłów może być wiele. Często wydajesz pieniądze na głupoty? Ciągle wyrzucasz z lodówki jedzenie, na które miałeś ochotę wyłącznie podczas wizyty w Biedronce? Może, zamiast produktywnie spędzać czas, ciągle łapiesz się na tym, że odpisujesz na wiadomości, oglądasz Netflixa czy po prostu leżysz do góry brzuchem? Czas z tym skończyć. Musisz sobie zdać sprawę z jednej rzeczy – samodyscyplina. Jest czas na pracę i jest czas na odpoczynek. Przestań odkładać rzeczy na później.

Jak być bardziej zorganizowanym
fot.unsplash.com

Najlepszy czas na działanie jest teraz!

Sposobów na organizację jest sporo, wiele zależy od tego, nad czym chcesz popracować. Z takich ogólnych rozwiązań proponujemy ci: bullet journal, kalendarz, specjalne aplikacje na telefon, programy na komputer czy kompleksowe narzędzie (zarówno na komputer, jak i na telefon), czyli Notion. Musisz zdecydować się na taką formę, która najlepiej będzie ci odpowiadać. Jeśli uwielbiasz pisać ręcznie, zakreślać, kolorować, ozdabiać – postaw na bullet journal. Samo wypełnianie go będzie dla ciebie czymś miłym i przyjemnym.

Jeśli jesteś fanem elektroniki szukaj takich rozwiązań, które łączą twój laptop z twoim telefonem, a twój telefon z twoim smartwatchem. W ten sposób na pewno o niczym nie zapomnisz, w końcu dostajesz aż trzy powiadomienia, prawda?

Jak być bardziej zorganizowanym
fot.unsplash.com

Jeśli potrzebujesz lepiej zarządzać czasem – postaw na kalendarz, zapisuj tam każdą, nawet najmniejszą głupotę, którą musisz zrobić. Segreguj je w zależności od tego, ile pracy one wymagają i ich istotności. Najpilniejsze rzeczy na początek. Odhacz czy skreśl każdą wykonaną czynność to powinno być dla ciebie dość satysfakcjonujące, a także i dać ci kopa do działania. Jeśli potrzebujesz lepiej zarządzać finansami, sprawdź metodę kopertową lub zacznij planować budżet domowy, na to masz naprawdę sporo różnych rozwiązań. My polecamy zacząć od stworzenia e-maila jak np. „kowalscy_finanse@gmail.com” i przesyłania na niego wszystkich paragonów i innych transakcji, które wykonujesz.

„Paradoksalnie -to, z czego rezygnujemy może na dłuższą metę sprawić nam znacznie większą frajdę. Mogę oglądać programy podróżnicze lub wyłączyć telewizję i poświęcić ten czas na zarabianie pieniędzy, żeby samemu wyjechać w podróż. Co sprawia większą radość: oglądanie innych ludzi na egotycznych wakacjach czy wyjazd na własne wakacje? Jeśli wybiorę program podróżniczy, może to znaczyć, że zrezygnowałem z wakacji.” – Jim Muncy, Czas to skarb. 24 zasady zarządzania czasem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here