Buduj dochód pasywny
fot.unsplash.com

Każdy z nas chciałby móc czuć bezpieczeństwo. Wiedzieć, że w razie nagłego wypadku czy na przykład uszczerbku na zdrowiu, jest on objęty ochroną i nie, nie mówimy tutaj o ubezpieczeniu zdrowotnym, a o finansach. W takich sytuacjach dochód pasywny to strzał w dziesiątkę! Co to właściwie jest? Jakie są rodzaje dochodu pasywnego? Jak go zbudować? Odpowiadamy!

Czym jest dochód pasywny?

Dochód pasywny to dochód bez stałego angażowania własnej pracy, co to oznacza? W praktyce pracę wykonujesz raz, a zyski otrzymujesz przez jakiś czas. W ten sposób możesz wypracować sobie wolność finansową, ponieważ w razie jakiegoś wypadku, sytuacji kryzysowej itp. masz zabezpieczenie, które pozwoli ci na utrzymanie siebie, swojej rodziny itp.

Buduj dochód pasywny
fot.unsplash.com

Przykłady dochodu pasywnego

Rodzai czy przykładów dochodu pasywnego jest wiele, my zebraliśmy dla ciebie kilka z nich. Może któryś cię zainspiruje.

 • Dochody z wynajmu posiadanych nieruchomości;
 • Dochody z marketingu sieciowego (MLM);
 • Dochody z franczyzy;
 • Dywidenda z posiadanych akcji;
 • Dochody z praw autorskich, licencji, patentów;
 • Zautomatyzowany płatny serwis internetowy, np. zarabianie na reklamach kontekstowych;
 • Odsetki z depozytów bankowych;
 • Posiadanie dużego biznesu z odpowiednią kadrą managerską;
 • Dochody z funduszy inwestycyjnych;
 • Renta, emerytura, świadczenia rodzinne;
 • Dochody z programów partnerskich;

Od czego zacząć budowanie dochodu pasywnego?

Jak możesz już ocenić po naszych przykładach wyżej do dochodu pasywnego potrzebne jest oszczędzanie, a raczej inwestycja. Nie wynajmiesz mieszkania, nie posiadając mieszkania, nie zdobędziesz odsetek z depozytów bankowych, nie mając depozytów bankowych. Nie otworzysz dużego biznesu, nie mając finansów na otworzenie działalności gospodarczej. Tak wiec jeśli chcesz budować dochód pasywny, zacznij od oszczędzania. Odsyłamy cię to metody kopertowej, planowania budżetu domowego czy sposobów na dbanie o finanse czy uporządkowanie swoich finansów.

Buduj dochód pasywny
fot.unsplash.com

Dochód pasywny w internecie, czyli jak zarabiać nie wychodząc z domu

W internecie można zarobić pieniądze i nie, wcale nie jest to mit. Możliwości jest sporo możesz zarabiać np. na programach partnerskich, na testowaniu aplikacji, kont czy usług, na reklamach internetowych, na sprzedaży swoich artykułów, kursów internetowych, książek czy e-booków, na inwestowaniu w giełdę, na stworzeniu własnego biznesu czy sklepu internetowego czy nawet na marketingu sieciowym MLM.

Co potrzebne ci jest, aby zacząć budować dochód pasywny?

Wspominaliśmy już o finansach, ponieważ tak, mają one ogromne znaczenie. Według serwisu goldenmark.com, aby zarabiać miesięcznie około 3 000 złotych, czyli średnią krajową, musisz posiadać aż 3,5 miliona złotych kapitału. To oszałamiająca kwota, tak, ale nie zawsze musi ona by tak duża. W przypadku nieruchomości kapitał jest liczony w setkach tysięcy, co wciąż jest ogromną sumą pieniędzy. Pieniądze to jednak nie wszystko, co musisz posiadać.

Ważna jest także wiedza. Inwestycje, giełdy itp. Jeśli to byłoby proste – wszyscy by to robili. Niestety czeka cię sporo godzin przed laptopem. Musisz czytać, śledzić newsy, sprawdzać giełdę. Zacząć od inwestowania małych kwot a z czasem uderzania coraz wyżej i wyżej. Tego nie przeskoczysz. Możesz poszukać płatnych (lub darmowych, ale tych jest znacznie mniej) kursów, które objaśnią ci znacznie więcej niż jeden czy dwa artykuły. Ważne jest jednak to, aby się nie poddawać. Jeśli kupisz kurs to osoba, która go sprzedaje właśnie otrzymała dochód pasywny, ponieważ zrobiła coś raz, a ciągle na tym zarabia. To najprostszy przykład, aby zobaczyć, że jest to naprawdę możliwe i wykonalne.

Jaki rodzaj dochodu pasywnego będzie dla mnie najlepszy?

Zastanów się, która forma dochodu pasywnego będzie dla ciebie idealna. Zacznij od poczytania o każdej z nich, zobacz co jest dla ciebie najjaśniejsze, co cię zainteresowało, o czym myślisz podczas pracy na etacie czy o czym rozmawiasz z kumplem przy piwie lub drugą połówką nad pizzą. Jak to mówią – musisz to poczuć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here