Jak w 8 kroków poprawić swoje finanse
fot.unsplash.com

Planowanie budżetu domowego, spisywanie finansów, rozporządzenie nimi, metody oszczędzania jak np. metoda kopertowa, to wszystko wydaje się być dużym obowiązkiem. Często ściągamy gotowe budżety domowe np. z Excela czy Spreadsheetów od Google lub aplikacje na telefon i już po chwili się poddajemy, bo to wszystko jest za trudne i zbyt skomplikowane. Zrobiliśmy więc plan, 8 prostych kroków, który ułatwi ci całe to przedsięwzięcie. Gotowa? Zaczynajmy!

Zapraszamy także na drugą część artykułu.

Krok pierwszy: stwórz e-mail i spisz wydatki i dochody

Mieszkasz sama? Masz nieco łatwiej. Mieszkasz z partnerem, partnerką, mężem czy żoną? Musicie o to dbać oboje. Najlepszą metodą będzie więc stworzenie e-maila o nazwie np. „kowalscy_finanse@gmail.com”. Każdy paragon, każdy wydatek czy przelew to kwestia screena i podesłania tego na maila. Na mailu pokażą ci się daty i godziny tych transakcji. Pod koniec miesiąca możesz wrzucić je do folderu stworzonego na te potrzeby np. o nazwie „styczeń”. Idąc o krok dalej – stwórz podfoldery z kategoriami wydatków czy dochodów i każdego maila wrzuć w odpowiednie miejsce.

Jak w 8 kroków poprawić swoje finanse
fot.unsplash.com

Teraz czas na spisanie generalnych wydatków i dochodów. Możesz to zrobić np. w excelu czy w notesie lub w kalendarzu. Wybór należy do ciebie. Jeśli macie wspólne konto jest nieco łatwiej. Jeśli osobne, możecie pozwolić sobie nawzajem na wgląd na to konto lub dodać drugą połówkę jako pośrednika i wtedy ma ona dostęp do tego ze swojego telefonu. Pamiętaj o wydatkach stałych, jak np. czynsz, rata kredytu, wynajem, telefony, internet, OC/AC, tankowanie itp. Ale także i o wydatkach zmiennych, jak np. przyjemności, hobby, pasje czy nawet zakupy spożywcze.

Krok drugi: zastanów się, gdzie możesz szukać oszczędności

Teraz gdy wiesz już ile wydajesz i na co wydajesz, możesz się zastanowić jak oszczędzić pieniądze i na czym te pieniądze zaoszczędzić. Jeśli chodzi o jedzenie, dobrym sposobem będzie planowanie posiłków, a także i lista zakupów. Zrezygnuj z jedzenia na mieście, zamień auto na autobus, a najlepiej na rower. Możliwości jest sporo.

Krok trzeci: przygotuj plan i zacznij oszczędzać

Bez planu nic się nie uda. Teraz gdy wiesz już ile wydajesz na konkretne kategorie, możesz nie tylko pomyśleć i podjąć decyzję na której płaszczyźnie chcesz ograniczyć największą sumę zbędnych wydatków, ale także i stworzyć realny plan oraz oczywiście się go trzymać.

Możliwości jest sporo, tak naprawdę wiele zależy od tego, który aspekt twojego życia wymaga poprawy. Palisz papierosy? Pijesz alkohol? Jeśli nie jesteś w stanie całkowicie z tego zrezygnować masz dwie opcje: ograniczyć to lub wybrać tańszą alternatywę. Piwo często można kupić na promocji, podobnie, jak i inne alkohole. Zamiast gotowych papierosów – zacznij skręcać lub przerzuć się na elektroniczny papieros czy iQOSA.

Krok czwarty: szukaj oszczędności nawet w stałych wydatkach

Za prąd możesz płacić mniej, jeśli założysz taryfę nocną, a właściwie taryfę dzień-noc. Wtedy w nocy, w weekend oraz w godzinach szczytu (np. 15:00-17:00) płacisz mniejsze rachunki. Wystarczy, że dodatkowo wymienisz żarówki na LEDowe czy urządzenia na energooszczędne i zbiera się niezła suma. Za internet nie musisz płacić 100-150 złotych, znajdź niższy pakiet. Szukaj oszczędności nawet w wydatkach „stałych”. Może warto podjechać kawałek dalej na stację benzynową nie w centrum miasta czy założyć kartę lojalnościową?

Jak w 8 kroków poprawić swoje finanse
fot.unsplash.com

Zawsze warto zadzwonić, zapytać. Zazwyczaj to do nas dzwonią, proponując nowe, lepsze oferty. Teraz to ty chwyć za słuchawkę swojego telefonu i wykonaj pierwszy krok. Są tańsze siłownie, tańsza komunikacja miejska, tańsze usługi, tańsze abonamenty, wystarczy tylko chcieć i szukać tych oszczędności. Z pewnością je znajdziesz. Zamiast płacić za HBO, Netflix i Spotify co miesiąc, poszukaj znajomych do wspólnego, grupowego konta. Koszta Spotify mogą zmaleć z 20 złotych, na nawet 5 złotych miesięcznie. Koszta Netflixa mogą zmaleć z 40 złotych, na nawet 10 złotych miesięcznie. Łącząc to, miesięcznie oszczędzasz 45 złotych, a w skali roku aż 540 złotych! To naprawdę dużo!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here