Ekologia: segregacja odpadów
fot.unsplash.com

W poniższej serii artykułów pod tytułem ”Jak żyć ekologicznie w dzisiejszym czasach?” postaramy się odpowiedzieć na kilka zagadnień dotyczących tego tematu. W tym już piątym artykule z tej serii przyjrzymy się dokładnie problemowi segregacji odpadów. W kolejnym już ostatnim artykule przedstawimy propozycje gotowych rozwiązań które pozwolą ci efektywnie wykorzystać komunikację zbiorową przekładając ją nad komunikację indywidualną

Bycie ekologicznym nie zawsze będzie wiązało się z radykalnymi zmianami swoich nawyków. Nie oznacza też zwiększenia wydatków, które skutecznie uszczuplą twój portfel. Poniżej Przedstawimy ci kilka dobrych sposobów, by zacząć dbać o swoje środowisko. Nie musisz stosować wszystkich zmian odrazu ale miej na uwadze, że nawet drobna zmiana podreperuje zdrowie naszej planety. Oto tematy nad którymi możesz się pochylić:

Ekologia: segregacja odpadów
fot.unsplash.com

Skuteczna segregacja odpadów co zrobić by nasz świat nie utonął w śmieciach?

Segregacja odpadów w ostatnich latach stała się bardzo ważnym problemem. Niektórzy biorą sobie bardzo mocno do serca wskazówki i z całych sił starają się segregować odpady. Zdarzają się także oportuniści którzy nie zwracają kompletnie uwagi na ten fakt i żyją jak dotychczas. Ale skąd w ogóle wzięło się zainteresowanie tym tematem w Polsce?

Cała historia rozpoczyna się pierwszego lipca 2013 roku, kiedy to w krajach członkowskich Unii Europejskiej został wprowadzony nowy system segregacji śmieci. Ten system powstał w celu zmniejszenia generowania dużej ilość odpadów, które trafiają na wysypiska. Zamiast tego federacja europejska proponuje, aby wytworzone śmieci poddać recyklingowi.

Na podium recyklingu stoją kraje wysoko rozwinięte które wiodą prym w gospodarce Unii Europejskiej takie jak Niemcy i Szwecja. To tam najmniej odpadów trafia na wysypiska, a mieszkańcy mogą zarabiać na segregacji odpoadów ponieważ dostają pieniądze za oddanie plastikowej butelki do automatu.

W Polsce również powstał pierwszy automat tego typu i znajduje się on w Krakowie. Jednak w krajach o większym PKB niż Polska takie automaty możemy spotkać w każdej galerii handlowej

Dlaczego warto segregować śmieci?

Już sama świadomość, że człowiek przykłada się do oczyszczania naszej planety jest bardzo pozytywna i coraz więcej osób z nią żyje. Poniżej przedstawimy ci najważniejsze zalety segregacji odpadów.

Zmniejszenie ilości śmieci, takich które zanieczyszczają wody, plaże, ziemie, całe środowisko. To bardzo ważny aspekt całej ekologi, ponieważ wszystkie nasze działania z nią związane mają umilić życie nam i innym mieszkańcom ziemi. Przecież żadnemu z nas nie jest na rękę wyjście na zaśmieconą plaże czy kąpiel w morzu pełnym ryb pływających do góry brzuchem.

Ekologia: segregacja odpadów
fot.unsplash.com

Zmniejszenie zużycia surowców naturalnych, tak aby coraz więcej produktów mogło wrócić do klientów po recyklingu. W tym wypadku znów uśmiecha się do nas ekonomia całego procesu. Jeśli produkt zostanie wytworzony z ”darmowych” śmieci, to będzie poprostu tańszy w zakupie niż przedmiot wytworzony z nowych materiałów.

Obniżenie kosztów związanych z wysypiskami śmieci, będzie miało to znaczenie w przypadku kosztu utrzymania samych wysypisk oraz kosztów związanych z utrzymaniem osób i urządzeń zajmujących się przewozem odpadów a także ich utylizacją. Dla nas samych ma to także pozytywny aspekt ponieważ koszta które poniesiemy jako właściciele lokali użytkowych znacząco spadną.

Lepsza jakość życia osób, które żyły wcześniej w zanieczyszczonych środowiskach, ma to wielkie znaczenie społeczne. Ponieważ w krajach Trzeciego Świata wciąż istnieją getta i slamsy w których okoliczna biedota wciąż dosłownie pływa w śmieciach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here