W poniższej serii artykułów pod tytułem ”Jak żyć ekologicznie w dzisiejszym czasach?” postaramy się odpowiedzieć na kilka zagadnień dotyczących tego tematu. W tym już trzecim artykule z tej serii przyjrzymy się dokładnie problemowi oszczędzania energii. W kolejnym przedstawimy propozycje gotowych rozwiązań które pozwolą ci efektywnie ograniczyć zużycie plastiku i jednorazowych opakowań.
Bycie ekologicznym nie zawsze będzie wiązało się z radykalnymi zmianami swoich nawyków. Nie oznacza też zwiększenia wydatków, które skutecznie uszczuplą twój portfel. Poniżej przedstawimy ci kilka dobrych sposobów, by zacząć dbać o swoje środowisko. Nie musisz stosować wszystkich zmian odrazu ale miej na uwadze, że nawet drobna zmiana podreperuje zdrowie naszej planety. Oto tematy nad którymi możesz się pochylić:
- Marnowanie zasobów żywności;
- Oszczędzanie zasobów wody;
- Oszczędzanie zasobów energetycznych;
- Ograniczenie zużywania plastiku i jednorazowych opakowań;
- Segregacja odpadów na plastik metal szkło i odpady bio;
- Przekładanie komunikacji zbiorowej nad indywidualną;
Jak oszczędzać energie bez konieczności siedzenia przy świeczkach?
Energia elektryczna towarzyszy nam od czasów jej odkrycia przez Thomasa Edisona i Nicolasa Tesle w latach osiemdziesiątych, dziewiętnastego wieku. Dziś dom pozbawiony jej źródła staje się niefunkcjonalny. Podczas dnia setki razy korzystamy z dobrodziejstwa tego odkrycia i nie wyobrażamy sobie codziennej rutyny bez załączenia komputera, zaparzenia kawy w ekspresie czy podładowania swojego smartphone’a.
Pamiętajmy, że oszczędzając energie w naszych domach nie tylko czynimy dobro dla naszej planety ale i dla nas samych. Wszak każda zaoszczędzona kilowatogodzina to także zaoszczędzone pieniądze w naszym portfelu. Oto kilka porad skupiających się na tym jak skutecznie obniżyć zużycie prądu w naszym domu.
Nie zostawiaj załączonego światła jeśli nie jest to konieczne!
Jest to pierwszy z najprostszych i najbardziej oczywistych sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej, o jakim niestety część z nas stale zapomina. A wystarczy jedynie nacisnąć włącznik światła, to przecież nie sprawi ci dużo wysiłku prawda? Zasada ta obowiązuje nawet wtedy, gdy opuszczasz pokój czy kuchnię tylko na parę minut. Niektórzy uważają, że to takie działanie absolutnie się nie opłaca, ze względu na energie pochłanianą podczas załączenia się żarówki, jednak to nieaktualne dane. Samo włączenie światła pobiera tyle prądu, ile żarówka przez sekundę świecenia. Wyjątkiem mogą być świetlówki kompaktowe które wyposażone są w starter kondensatorowy, tego typu rodzaj oświetlenia należy wyłączać jedynie wtedy, kiedy opuszczasz pomieszczenie na dłużej niż czas od pięciu do sześciu minut.
Wymień swoje stare żarówki na nowe i energooszczędne!
To nasza kolejna porada skupiająca się na oświetleniu twojego domu. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak oszczędzać światło, a nie masz zamiaru spędzać wieczoru przy zapalonych świecach, to koniecznie postaw na żarówki typu LED. Jak zapewniają eksperci, jest to obecnie najbardziej wydajna i energooszczędna technologia. Żarówki wyżej wymienionego typu pozwalają ci zaoszczędzić nawet do osiemdziesięciu procent energii przy pięciokrotnym zwiększeniu efektywności świetlnej. Oprócz tego ich żywotność pozostaje znacznie dłuższa niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Dla przykładu wymiana jednej zwykłej żarówki o mocy sześćdziesięciu watów na żarówkę LED o mocy sześciu watów pozwoli oszczędzić ci w skali roku aż sto pięćdziesiąt tysięcy watów co daje pokaźną sumę bo aż ponad pięćdziesiąt złotych w skali roku. Jeśli wymieniłbyś w swoim domu dziesięć takich żarówek mógłbyś dołożyć aż pięćset złoty do swoich wakacji
Nie uruchamiaj pralki i zmywarki dopóki się nie zapełni!
To, że kupisz sobie pralkę czy zmywarkę nie oznacza wcale, że zaoszczędzisz przy ich pomocy energię elektryczną czy wodę, najważniejsze jest to, abyś racjonalnie podszedł do wykorzystania energooszczędnych sprzętów tak, aby ich użytkowanie nie powodowało wysokiego zużycia energii. Oprócz tego w przypadku tych dwóch urządzeń sprawa jest prosta, pamietaj, aby przy każdym użyciu, zawsze załadować je do pełna! Dzięki temu unikniesz zbędnej pracy maszyn.