błędy przy pielęgnacji włosów
fot.unsplash.com

Błędy przy pielęgnacji włosów to niestety częste zjawisko. Są one spowodowane etykietami na produktach, reklamami czy filmami. W każdej reklamie szamponu kobieta nakłada go na włosy, tworzy się piana i jest ona właściwie wszędzie. W rzeczywistości powinno wyglądać to zupełnie inaczej. Zebraliśmy dla ciebie błędy przy pielęgnacji włosów, których należy wystrzegać się jak ognia, jeśli chcesz mieć zdrowe i silne kędziory. Gotowa? W takim razie zaczynajmy!

Źle dobrany szampon oraz brak równowagi PEH

Często problem leży u samego źródła, czyli u produktu, który stosujemy. W większości sklepów typu supermarkety tzw. rypaczy, czyli mocnych szamponów z SLS/SLES spotkamy wiele. Powinniśmy ich używać średnio raz/dwa razy w tygodniu w zależności od potrzeb, na codzień zainwestuj w delikatny szampon. Nie zapominaj także o odżywkach czy maskach, a także o równowadze PEH.

błędy przy pielęgnacji włosów
fot.unsplash.com

Za dużo szamponu i zła metoda mycia włosów

Jak już wcześniej wspominaliśmy szampon w reklamach się pieni, tworzy sporo piany. Nakładamy go na całą długość włosów, trzemy, skręcamy, odciskamy itp. W rzeczywistości powinniśmy dokładnie wyczesać włosy przed myciem, nałożyć szampon wyłącznie na skórę głowy, a następnie lekko masować, po czym spłukać. Szampon jest do skóry głowy, a nie do całych włosów. Najlepiej zastosować metodę OMO, czyli Odżywienie-Mycie-Odżywienie (Odżywka-Mycie-Odżywka), wtedy zobaczymy najlepsze efekty!

Nie kładź odżywki na skórę głowy

Szampon idzie na skórę głowy, odżywka na włosy i tego nie wolno ci pomieszać. Włosów samych w sobie się nie myje, nie ma takiej potrzeby, odżywka spokojnie upora sobie z ewentualnym brudem. Kosmetyk mógłby zapchać pory skóry i spowodować większe wydzielanie się sebum.

Więcej nie zawsze znaczy lepiej

Rozumiemy to, czytasz artykuły, oglądasz filmiki, dodajesz się do grup na Facebooku, a lista zakupów w twoim koszyku tylko rośnie i rośnie. Musiałabyś na to wydać ogromne sumy pieniędzy, a w końcu ani nie masz na to funduszy, ani nie jest to do końca dobre. Świadoma pielęgnacja włosów to oczywiście więcej produktów. W końcu nie myjesz już włosów, tylko szamponem i ewentualnie raz w tygodniu odżywką, a nakładasz ich kilka, robisz olejowanie, myjesz włosy metodą OMO itp. Nie przesadzaj jednak z ilością kosmetyków. Stosuj te, które są ci potrzebne.

Spanie w rozpuszczonych włosach

Splątanie włosów na noc to zdecydowanie dobre rozwiązanie. Nasze włosy przemieszczają się, zahaczają o poduszkę, kołdrę, nasze dłonie czy są przygniatane przez partnera/partnerkę lub psa czy kota. Zamiast luźnych rozpuszczonych włosów, proponujemy np. luźny, niski kucyk, warkocz, wysoki luźny kok.

Nie spinaj włosów złymi gumkami

Gumki recepturki, cienkie gumki do włosów czy te, których wprost nie możesz wyplątać – NIE. Niech wylądują prosto w koszu. Kup spinki, klipsy czy frotki. Te są znacznie lepszą alternatywą. Sprawdzą się nie tylko do spania, ale i do codziennego użytku, a dodatkowo wciąż wyglądają bardzo estetycznie. Kupisz je praktycznie wszędzie już za kilka złotych.

Zawijanie włosów w turban 

Po umyciu nie ściskaj włosów dłońmi, nie szarp ich, bądź delikatna. Najlepiej delikatnie odsączyć nadmiar wody np. w bawełnianą koszulkę lub ręcznik z mikrofibry, a następnie pozostawić je do wyschnięcia. Błędem jest zawijanie włosów w turban z ręcznika i chodzenie tak przez kilkanaście/kilkadziesiąt minut.

błędy przy pielęgnacji włosów
fot.unsplash.com

Spanie w mokrych włosach

Mokry włos jest bardzo wrażliwy, narażony na uszkodzenia. Spanie w mokrych włosach to prawdziwe zabójstwo dla nich. Dlatego jeśli możesz włosy myj wieczorem, ale nie na tyle późno, aby musieć kłaść się do łóżka z mokrymi.

Czesanie mokrych włosów

Podobnie, jak i ze spaniem, czesanie mokrych włosów także nie skończy się dla nich dobrze. Wystarczy je wyczesać przed myciem, później odcisnąć delikatnie nadmiar wody i wyczesać je dopiero, jak już będą suche to naprawdę spora różnica!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here