Każda włosomaniaczka powie ci wprost – „równowaga PEH to kluczowy element świadomej i poprawnej pielęgnacji włosów”. Jest to oczywiście prawda. Z pewnością z określeniem PEH spotkasz się nie raz, jeśli chcesz zacząć dbać o swoje kudły i w końcu doprowadzić je do porządku. Co oznacza ten skrót? Czym jest P? Czym jest E? Czym jest H? Jak wygląda pielęgnacja z wykorzystaniem PEH? Na czym to wszystko polega? Odpowiadamy!
Równowaga PEH – co to właściwie jest?
Równowaga PEH, a właściwie zachowanie tej równowagi to słowo klucz w pielęgnacji włosów. Jest to skrót, który po rozwinięciu oznacza: P – proteiny, E – emolienty oraz H – humektanty.
Tłumacząc to na chłopski rozmum – każda literka to ważne dla naszych włosów składniki, które powinniśmy im dostarczać, aby były one piękne, długie i zdrowe. Tak naprawdę ważne są proporcje, jednak te są indywidualne dla każdej z nas. Musisz więc nauczyć się obserwować swoje włosy i rozpoznawać ich potrzeby, tak aby wiedzieć, co konkretnego dnia nałożyć.
P jak proteiny
Proteiny to białka, czyli główny budulec naszego włosa. Nasze włosy składają się bowiem głównie z keratyny. Na proteiny często mówi się „cegiełki” włosa. Dzięki nim nasze włosy są mocniejsze i zdrowsze.
Dzielimy je na roślinne, czyli np. ryżowe, owsiane czy pszeniczne oraz na zwierzęce, czyli np. Keratyna, kolagen, elastyna. Innym możliwym podziałem protein są proteiny wielkocząsteczkowe, czyli te które głównie wygładzają oraz proteiny małocząsteczkowe, czyli te które mają większa zdolność wnikania w nasze włosy.
Za mało protein? Włosy są matowe, oklapnięte.
Za dużo protein? Puch, plątanie się włosów, skrzypienie podczas ściśnięcia, problemy z rozczesywaniem.
Jak poznać czy nasza odżywka jest proteinowa? Najlepiej popatrzeć na skład. Na początku powinniśmy znaleźć takie składniki jak np. hydrolyzed keratin, hydrolyzed elastin, hydrolyzed milk protein, hydrolyzed silk protein, oast protein, wheat protein, keratin. Domowe proteiny to np. jajka czy mleko. Je również możemy wykorzystać do pielęgnacji włosów.
E jak Emolienty
Emolienty można nazwać powłoczką włosa. Ich głównym zadaniem jest nadanie gładkości, miękkości i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. W przypadku emolientów-olejów w produktach warto dopasować ich rodzaj pod porowatość włosów. Emolienty DOMYKAJĄ humektanty oraz proteiny, pozwalając dłużej utrzymać efekt.
Za mało emolientów? Włosy są lekkie, suche, sianowate i szorstkie.
Za dużo emolientów? Włosy są oklapnięte, obciążone czy strączkowate.
Jak poznać czy nasza odżywka jest emolientowa? Emolienty to oleje. Sprawdź skład i poszukaj w nim np. cetyl alcohol, cetearyl alcohol, decyl alcohol, lauryl alcohol, stearic Acid, isopropyl palmitate.
H jak Humektanty
Humektanty to nic innego, jak nawilżenie włosów. Humektanty solo mogą służyć jako podkład pod olej, przykład: glutek lniany lub aloesowy.
Za mało humektantów? Włosy są matowe i oklapnięte.
Za dużo humektantów? Włosy się plączą, skrzypią przy ściśnięciu, a dodatkowo tworzy się puch.
Jak poznać czy nasza odżywka jest humektantowa? Szukaj w składzie np. glycerin, lactic Acid, aloe, inulin, propylene glycol, pantenol.
Domowe humektanty to cukier, miód czy aloes. Je również można wykorzystać w pielęgnacji.
Jak osiągnąć równowagę PEH?
W sieci znajdziesz wiele cennych wskazówek odnośnie tworzenia planu mycia czy specjalne tabelki, które wskażą ci, czego masz nadmiar a czego niedobór jeśli np. twoje włosy nie mają połysku.
Tak naprawdę możesz zakupić trzy różne produkty lub jeden, tzw. trzy w jednym. Wybór należy do ciebie. Równowaga PEH to tak naprawdę obserwowanie swoich włosów i dodawanie emolientów, protein czy humektantów w zależności od potrzeb twoich włosów. Warto równowagę PEH połączyć z metodą mycia OMO.
Najlepiej wziąć sobie kartę i długopis lub kalendarz i rozpisać wszystko np. w poniedziałek emolienty, w środę proteiny, w piątek humektanty i całość zapętlić (jeśli myjesz co dwa dni).