Ekologia: oszczędzanie zasobów wody
fot.unsplash.com

W poniższej serii artykułów pod tytułem ”Jak żyć ekologicznie w dzisiejszym czasach?” postaramy się odpowiedzieć na kilka zagadniej dotyczących tego tematu. W tym już drugim artykule z tej serii przyjżymy się dokładnie problemowi oszczędzania wody. W kolejnym przedstawimy propozycje gotowych rozwiązań które pozwolą ci efektywnie Oszczędzać energie

Bycie ekologicznym nie zawsze będzie wiązało się z radykalnymi zmianami swoich nawyków. Nie oznacza też zwiększenia wydatków, które skutecznie uszczuplą twój portfel. Poniżej Przedstawimy ci kilka dobrych sposobów, by zacząć dbać o swoje środowisko. Nie musisz stosować wszystkich zmian odrazu ale miej na uwadze, że nawet drobna zmiana podreperuje zdrowie naszej planety. Oto tematy nad którymi możesz się pochylić:

Ekologia: oszczędzanie zasobów wody
fot.unsplash.com

Czy można komfortowo egzystować oszczędzając wodę w życiu codziennym?

Woda czyli inaczej popularny związek chemiczny składający się z dwóch atomów tlenu połączonych z jednym atomem wodoru, jest jednym z najbardziej potrzebnych surowców na świecie. Mimo iż woda zajmuje aż siedemdziesiąt jeden procent powierzchni naszej planety, to zasoby wodne na świecie to przede wszystkim otwarte zbiorniki pokrywające powierzchnię Ziemii, znaczy to mniej więcej, tyle że dwie trzecie naszej planety to oceany, morza, jeziora i rzeki. Niestety wody oceaniczne oraz morskie stanowią aż dziewięćdziesiąt siedem i pół procent zasobów wodnych świata. Niestety ze względu na ich zasolenie nie nadają się do spożycia. Co za tym idzie Pozostała niewielka część bo jedynie dwa i pół procent to woda słodka, która w dużej mierze uwięziona jest w lodowcach i śniegach. Tak więc cała woda pitna jaką ludzkość dysponuje to tylko około jeden procent zasobów wodnych naszej planety są to głównie wody gruntowe której pokłady znajdują się pod ziemią.

Mimo tych tragicznych wręcz statystyk duża część ludzi wciąż bezprecedensowo marnuję hektolitry wody rocznie, chcesz temu zapobiec? Zastosuj się do jednej z poniższych rad. Najlepiej do wszystkich!

Zakręcaj wodę podczas mycia!

Czynności takie jak mycie zębów, mycie rąk, namydlanie ciała i włosów pod prysznicem może być tym pierwszym momentem w ciągu dnia, w którym możesz zacząć oszczędzać wodę. Jeśli w trakcie wykonywania tych czynności zakręcisz wodę i włączysz ją dopiero wtedy, gdy zaczniesz spłukiwać szampon czy mydło to nie zmarnujesz wielu litrów słodkiej wody pitnej która zostałaby spuszczona do ścieku bez żadnego celu. To bardzo proste i niezwykle skuteczne sposoby oszczędzania wody. Gdy puszczasz wodę, w trakcie jednej minuty zużywasz jej blisko 4 litry, czyli ponad dwie duże butelki. Taka porcja wody wystarczyłaby ci na dwa dni prawidłowego nawadniania twojego organizmu!    

Ekologia: oszczędzanie zasobów wody
fot.unsplash.com

Twój prysznic może być sprintem nie maratonem!

Biorąc prysznic jesteś w stanie zużyć od sześciu do ponad czterdziestu litrów wody w ciągu jednej minuty. Dlatego warto skrócić go do minimum. Jeśli lubisz spędzać pod prysznicem więcej niż piętnaście minut dziennie, to możesz zakupić specjalistyczną główkę prysznicową służącą do oszczędzania wody. Pamiętaj też, że prysznic zużywa generalnie mniej wody niż kąpiel. Napuszczenie wanny wody wiąże się ze zmarnowaniem od stu do dwustu litrów wody w zależności od litrażu wanny i naszej fantazji.

Zainwestuj w zmywarkę

Wśród dużej części osób myjących naczynia na własną rękę utarła się opinia, że zmycie zaledwie kilku naczyń w zmywarce spowoduje zużycie większej ilości wody, niż umycie ich pod kranem. Jest wręcz odwrotnie. Nowoczesne zmywarki posiadają tryby eko i same dopasowują zużycie wody do ilości znajdujących się w nich naczyń. Mycie naczyń w zmywarce jest więc bardzo dobrym sposobem na oszczędzanie wody w domu. Nie mówiąc już o oszczędności cennego czasu i pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here