To już czwarty artykuł z serii, która wytłumaczy ci jak skutecznie obronić się przed napastnikiem, pod tytułem ”Obrona konieczna w Polsce, czym możesz się bronić?”. W poprzednim artykule z tej serii opisywaliśmy jak skutecznie można się bronić używając do tego chemicznych środków obezwładniających. Zachęcamy do jego lektury. W tym artykule przedstawimy wszystkie za i przeciw użycia pistoletów gazowych jako narzędzia służącego do obrony koniecznej. W następnym artykule Opiszemy wszystkie plusy i minusy użytkowania kubotanów, w celu odparcia ataku.
Poniżej przedstawiamy listę dostępnych środków które mogą posłużyć nam do samoobrony w celu odparcia zamachu na nasze życie lub zdrowie, a także na życie i zdrowie osób postronnych. Sam wybierz który będzie najbardziej Ci odpowiadał pod kątem wygody i kosztów użytkowania:
- Siła fizyczna – w tym techniki Ataku, Obrony, Obezwładniania i Chwytów transportowych;
- Pałka – w tym pałka teleskopowa i pałka z poprzecznym uchwytem typu tonfa;
- Chemiczne środki obezwładniające – w tym ręczne miotacze pieprzu i gazu;
- Pistolety Gazowe – w tym pistolety na kule gumowe z pieprzem oraz pistolety hukowe;
- Kubotany – w tym wszystkie możliwe kubotany w postaci breloków i długopisów;
- Paralizatory – w tym przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej;
- Odstraszacze – w tym alarmy akustyczne;

Jak obronić się przy pomocy Pistoletu Gazowego w przypadku zamachu na nasze życie, zdrowie lub mienie?
Kolejną propozycją są miotacze pocisków niepenetrujących w postaci pistoletów gazowych zasilanych dwutlenkiem węgla. W tej kategorii do Twojej dyspozycji jest kilka rodzajów pistoletów
Pistolet Gazowy ładowany kulami gumowymi – jest to rozwiązanie najbardziej bezpieczne zarówno dla napastnika który atakuje nas jak i dla nas jako dla osób broniących się przed agresorem w kontekście prawnym, bowiem ciężej będzie doprowadzić gumowymi kulami do trwałego uszczerbku na zdrowi oponenta niż w przypadku kul wykonanych z metalu, należy jednak pamiętać, że strzał celowany w okolice głowy lub szyi zawsze może uszkodzić przeciwnika na tyle, że zarzut o przekroczenie obrony koniecznej postawiony przez prokuratora nie będzie dla nikogo niczym niezwykłym. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że kule gumowe mogą nie zniechęcić agresora do zaniechania zamachu na nasze życie lub zdrowie. Wystarczy grubsze ubranie, żeby gumowa kula nie zrobiła większego wrażenia na przeciwniku, co więcej może nawet w ogóle nie poczuć wystrzału z pistoletu gazowego. Dodatkowy minus to fakt, że gumowe kule są dużo lżejsze niż te wykonane z twardszych materiałów takich jak metal, co za tym idzie są dużo mniej celne. I nawet z pozoru nieistotne warunki atmosferyczne jak wiatr czy opady deszczy mogą zmienić trajektorie lotu naszego pocisku, czyniąc naszą broń niecelną a zatem nieskuteczną.

Pistolet Gazowy ładowany kulami z ładunkiem pieprzowym – tu sprawa jest nieco prostsza niż w przypadku pistoletu gazowego ładowanego kulami gumowymi. Co prawda kule z ładunkiem pieprzowym będą miały mniejszą energię kinetyczną niż kule gumowe w bezpośrednim kontakcie z oponentem, ale nie w tym tkwi ich efektywność. Cała zasada działania kul z ładunkiem pieprzowym nie jest zbyt skomplikowana. Musimy wyobrazić sobie kule do gry w paintball, z tym że zamiast barwnika spożywczego wypełnione są cieczą z gazem pieprzowym. Co za tym idzie mogą narobić sporo zamieszania w szeregach wroga. Napastnik potraktowany taką kulą może na początku nie zdawać sobie sprawy z zagrożenia jakie dla niego przyniesie pozornie nieszkodliwa kulka do paintballa.
Pistolet Gazowy działający jako broń hukowa. Stanowi skuteczną metodę obrony. Przede wszystkim sam widok takiego miotacza, jak i dźwięk przez niego wydawany, już budzi respekt. Tym bardziej, jeśli wybierze się model imitujący prawdziwą broń palną. Problemem może okazać się moment realizacji napastnika kiedy zda sobie sprawę, że ma do czynienia tylko ze straszakiem. Więc skuteczność tej metody zależy głównie od spostrzegawczości naszego oprawcy.