To już siódmy artykuł z serii, która wytłumaczy ci jak skutecznie obronić się przed napastnikiem, pod tytułem ”Obrona konieczna w Polsce, czym możesz się bronić?”. W poprzednim artykule z tej serii Opisywaliśmy jak skutecznie można się bronić używając do tego kubotana. Zachęcamy do jego lektury. W tym artykule przedstawimy wszystkie za i przeciw użycia paralizatora jako narzędzia służącego do obrony koniecznej. W następnym artykule Opiszemy wszystkie plusy i minusy użytkowania odstraszaczy, w celu odparcia ataku.
Poniżej przedstawiamy listę dostępnych środków które mogą posłużyć nam do samoobrony w celu odparcia zamachu na nasze życie lub zdrowie, a także na życie i zdrowie osób postronnych. Sam wybierz który będzie najbardziej Ci odpowiadał pod kątem wygody i kosztów użytkowania:
- Siła fizyczna – w tym techniki Ataku, Obrony, Obezwładniania i Chwytów transportowych;
- Pałka – w tym pałka teleskopowa i pałka z poprzecznym uchwytem typu tonfa;
- Chemiczne środki obezwładniające – w tym ręczne miotacze pieprzu i gazu;
- Pistolety Gazowe – w tym pistolety na kule gumowe z pieprzem oraz pistolety hukowe;
- Kubotany – w tym wszystkie możliwe kubotany w postaci breloków i długopisów;
- Paralizatory – w tym przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej;
- Odstraszacze – w tym alarmy akustyczne;

Jakie możliwości obrony da nam użycie paralizatora w przypadku gdy zagrożone zostanie nasze życie bądź zdrowie?
Paralizator tak jak i również gaz pieprzowy, to najpopularniejsze narzędzie samoobrony niewymagające zezwolenia oraz będące całkowicie legalnym narzędziem. Na rynku jest spory wybór różnego rodzaju paralizatorów. Najprostszy podział jaki możemy zastosować w przypadku przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej to:
- Przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej rażące bezpośrednio – zasada ich działania jest prosta, pomiędzy dwoma elektrodami wystającymi z urządzenia powstaje napięcie które wymusza przeskok iskry elektrycznej pomiędzy wyżej wymienionymi elektrodami. Dokładnie na takiej samej zasadzie jak w przypadku kondesatorów o dużym napięciu znamionowym. Następnie po przesyceniu przez napięcie okładzin kondesatora, przebicie napięciowe tworzy łuk elektryczne pojawiający się pomiędzy elektrodami paralizatora, to właśnie ten łuk jest w stanie bez trudu pokonać naszego oponenta bez znaczenia czy jest on od nas wyższy, cięższy czy ma lepsze umiejętności walki wręcz. Największym minusem takiego rozwiązania jest to, że łuk elektryczny wytworzony przez paralizator bliskiego kontaktu ma zasięg równy rozpiętości naszych ramion. To znaczy, że aby był skuteczny dystans pomiędzy naszym przeciwnikiem a nami musi zostać zmniejszony do odległości która jest dla nas wysoce niebezpieczna. Przez wzgląd na możliwość otrzymania ciosu lub pchnięcia nożem. Przewagę możemy otrzymać tylko wykorzystując element zaskoczenia przeciwnika który w takim wypadku w kontekście prawnym wyglądałby bardziej jak ofiara niż kat.
- Przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej rażące pośrednio – ich główną zaletą w porównaniu do wyżej wymienionych jest możliwość wykorzystania tego typu urządzeń przy zachowaniu bezpiecznego dystansu od przeciwnika, ma to kolosalne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa podczas starcia. Ich zasada działania jest zgoła inna. Urządzenie wymierzone w cel wystrzeliwuje dwie elektrody w jego kierunku elektrody w przeciwieństwie do paralizatorów bezpośrednich nie są na stałe przytwierdzone do urządzenia a zawieszone na cienkich przewodach przez które mogą mieć zasięg nawet kilku metrów. Po trafieniu w cel na elektrodach urządzenia generowane jest wysokie napięcie które wywołuje wymuszenie prądowe a co za tym idzie razi naszego oponenta dotkliwie go obezwładniając.
