To już czwarty artykuł z serii, która wytłumaczy ci jak skutecznie obronić się przed napastnikiem, pod tytułem ”Obrona konieczna w Polsce, czym możesz się bronić?”. W poprzednim artykule z tej serii opisywaliśmy jak skutecznie można się bronić używając do tego pistoletów gazowych. Zachęcamy do jego lektury. W tym artykule przedstawimy wszystkie za i przeciw użycia kubotanów jako narzędzia służącego do obrony koniecznej. W następnym artykule opiszemy wszystkie plusy i minusy użytkowania paralizatorów, w celu odparcia ataku.
Poniżej przedstawiamy listę dostępnych środków które mogą posłużyć nam do samoobrony w celu odparcia zamachu na nasze życie lub zdrowie, a także na życie i zdrowie osób postronnych. Sam wybierz który będzie najbardziej Ci odpowiadał pod kątem wygody i kosztów użytkowania:
- Siła fizyczna – w tym techniki Ataku, Obrony, Obezwładniania i Chwytów transportowych;
- Pałka – w tym pałka teleskopowa i pałka z poprzecznym uchwytem typu tonfa;
- Chemiczne środki obezwładniające – w tym ręczne miotacze pieprzu i gazu;
- Pistolety Gazowe – w tym pistolety na kule gumowe z pieprzem oraz pistolety hukowe;
- Kubotany – w tym wszystkie możliwe kubotany w postaci breloków i długopisów;
- Paralizatory – w tym przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej;
- Odstraszacze – w tym alarmy akustyczne;
Jak skutecznie odpierać ataki napastnika będąc uzbrojonym jedynie w Kubotan?
Jest to specyficzny rodzaj broni który stosowany był do samoobrony. Pochodzi z kraju kwitnącej wiśni. Jest to zdecydowanie przedmiot który nie może być uznany jako tradycyjne staro japońskie narzędzie ponieważ zarejestrowany został w Amerykańskim Urzędzie Patentowym dopiero szesnastego stycznia w roku siedemdziesiątym dziewiątym ubiegłego wieku. Jest to pomniejszona wersja yawary, wprowadzona na rynek przez Sōke Takayuki Kubota, człowieka który jest autorem systemu technik walki z użyciem kubotanu, wchodzącego w skład szkoły karate. Nazwa przyrządu pochodzi od nazwiska twórcy.
Kubotan to nic innego jak czternastocentymetrowej długości walec wykonany z wyjątkowo twardego i wytrzymałego plastiku, noszony zazwyczaj jako breloczek przy kluczach. Jest to jego wielka zaleta, ponieważ nie odznacza się jako przedmiot do samoobrony, tak jak ma to miejsce w przypadku pałki teleskopowej czy na przykład paralizatora. Agresor który cię zaatakuje nie będzie nawet świadomy, że sięgasz po narzędzie służące do obrony, myśląc, że ściskasz w pięści ozdobę. Jest to wyjątkowo ważne ponieważ tym sposobem zyskujesz element zaskoczenia który może rzutować na wynik starcia, którego będziesz musiał się podjąć. Zastosowanie Kubotana nie jest jednolite można go wykorzystać do:
- Zadawania ciosów, ten przyrząd nadaje się do tego idealnie ponieważ jego kształt umożliwia punktowe zadawanie uderzeń, przez co cała energia kinetyczna ciosu skupiona jest w jednym punkcie. Człowiek który wie gdzie znajdują się czułe strefy napastnika bez trudu będzie mógł obezwładnić go nawet jednym celnym uderzeniem. Należy pamiętać jednak by unikać celowania w miejsca szczególnie wrażliwe, ponieważ może to doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu osoby atakującej. Co z kolei spowoduje przekroczenie warunków obrony koniecznej i co za tym idzie wypełni znamiona czynu zabronionego.
- Uciskania odpowiednich punktów lub sfer na ciele przeciwnika. Tak jak w poprzednim akapicie tak i w tej technice obrony wielką zaletą okaże się kształt narzędzia wykorzystanego do obrony koniecznej. Przy odpowiednim uciśnięciu gdzie cała siła ucisku opiera się na jednym punkcie w ciele napastnika, możliwe jest doprowadzenie do krótkotrwałego stracenia czucia w jednej z kończyn a nawet do stracenia przytomności w przypadku ucisku skierowanego na tętnice szyjna. Tego typu techniki obejmują uderzenia lub naciski na wrażliwe punkty ciała, takie jak twarz, szyja, krtań, połączenia stawów, kości, sploty nerwowe.