Obrzezanie – wszystko, co należy wiedzieć

0
590

Obrzezanie to zabieg chirurgiczny, który jest często wykonywany u chłopców w ciągu dwóch dni po urodzeniu. Obrzezanie usuwa skórę pokrywającą główkę prącia i wskazaniem medycznym do niego jest najczęściej zbyt duży ucisk napletka i jego mała rozciągliwość (stulejka). Poza tym istnieją także rozprzestrzenione w kulturze wskazania motywowane przekonaniami religijnymi, społecznymi lub kulturowymi. Na dobrą sprawę rodzice chłopca powinni podjąć decyzję o wykonaniu tej procedury jeszcze przed porodem, aby obrzezanie wykonać drugi dzień po narodzinach, jednak w praktyce często czeka się na to do czasu specjalnego obrzędu (szczególnie w religii judaistycznej, także w rytuałach dorosłości w Afryce i Ameryce Południowej). W tym tekście wyjaśniamy co to jest obrzezanie z medycznego punktu widzenia, jakie są zalecenia do tego zabiegu i jak przebiega.

Jak wygląda obrzezanie?

Trzeba tutaj koniecznie dotknąć tematu anatomii człowieka – mężczyzny. Otóż, chłopcy rodzą się ze skórą, która pokrywa głowę (żołądź) prącia. Ten naskórek nazywa się napletkiem. Podczas obrzezania usuwa się napletek. Istnieją różne sposoby wykonania obrzezania, przy czym warto zaznaczyć, że o ile Żydzi pierwotnie usuwali tylko końcówkę naskórka, teraz zwykle stosuje się całościowe obrzezanie, zupełnie odsuwające żołądź.

Ogólnie cały zabieg trwa przeciętnie od 5 do 20 minut i wykonywany jest w gabinecie chirurgicznym. Nie mówimy tutaj o obrzezaniu kultowym, które często niestety wykonywane jest przez mohera w warunkach dalekich od higienicznych i staje się przyczyną niefortunnych powikłań infekcyjnych. Lekarz najpierw oddziela napletek od żołędzi za pomocą specjalnego urządzenia (najczęściej zacisku Mogen), a następnie usuwa napletek za pomocą skalpela. Trzeba tutaj koniecznie dodać, że sama ta procedura nie należy do najprzyjemniejszych i może powodować dolegliwości bólowe. Dlatego właśnie w przypadku niemowląt czy bardzo małych chłopców warto podać znieczulenie miejscowe lub zastosować specjalny krem, aby zniwelować ból podczas tego zabiegu. Po wykonanym obrzezaniu na penis nakładany jest opatrunek, który powinno się regularnie zmieniać. Gojenie jest rozciągnięte w czasie, ale prawidłowo rana powinna się goić po około tygodniu, choć później przez kilka tygodni mamy jeszcze do czynienia z formowaniem się blizny pierwotnej.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia obrzezania?

Poza wspomnianą na wstępie stulejką, mogącą w przyszłości znacznie utrudniać dorosłą aktywność seksualną, często wskazuje się również na zalety higieniczne. Pod napletkiem mogą się bowiem gromadzić rozmaite zanieczyszczenia, które potencjalnie mogą powodować różne schorzenia infekcyjne i stany zapalne układu moczowego. Obrzezanie jest również rozwiązaniem w przypadku patologicznych odstępstw od normy, jak nienaturalnie długi napletek, również w przyszłości mogący powodować spore kłopoty. Niestety może być konieczne także w przypadku zmian nowotworowych.

Więcej na temat samej procedury obrzezania można się dowiedzieć dzięki stronie wrosinski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here